Bornholmské kostely

glosa: z knížky  Erlinga Haagensena a Henry Lincolna „Tajný ostrov templářů – rytíři, kněz a poklad“ (vydalo Nakladatelství BB art Praha, 2003)

NEVIDITELNÝ OBRAZEC

  „…Ostrov Bornholm pokrývá plochu zhruba 600 čtverečních kilometrů (230 čtverečních mil). Jde o pečlivě zvolené místo, na němž byl ukryt poklad, a tento poklad je teď předmětem našeho výzkumu. Nejedná se však o poklad zlata a klenotů, jde o něco mnohem vzácnějšího. Je to poklad, jenž lidé, kteří ho zde ukryli, považovali za nesmírně cenný. Pečlivě ho střežili, aby ti, kdo přijdou po nich, mohli sklidit žeň jejich dřiny. Tato žeň je výsledkem staletí tvrdé práce a studia. Je to – mezi mnoha jinými věcmi – učební pomůcka. My, kteří odhalujeme jejich odkaz, se budeme muset hodně učit. K této pokladnici vědění nás zavede aritmetika a geometrie.

     Kostely na Bornholmu do sebe zapadají ve složitém obrazci, který lze odhalit pouze tehdy, najdeme-li a použijeme klíč, který odmyká jeho zámek. Ten klíč teď musíme najít a rozpoznat. Rozložení kostelů chce vyjádřit něco, co připomíná jednoduché obrazce, v nichž poznáváme posvátnou geometrii. Rovněž chce zdůraznit neobvyklé a neočekávané vztahy mimořádné krásy. Matematiků chce dokázat, že představuje harmonii podobnou té, jakou vytváří velký hudební skladatel, když si pohrává s křehkými tóny vyluzovanými symfonickým orchestrem. Aby však čtenář ocenil eleganci obrazců, nemusí být nezbytně matematikem, tak jako posluchač nemusí ovládat nauku o harmonii, aby si vychutnal skvělou hudbu. Stačí si uvědomovat…naslouchat rytmu…sledovat obrazce…

     …Na ostrově o rozloze 600 čtverečních kilometrů se nachází celkem patnáct kostelů z dvanáctého století, z nichž dvanáct jsou stavby, které podrobíme našemu zkoumání.

     Z těchto dvanácti kostelů jsou čtyři kruhové. Půdorys každého z těchto kulatých kostelů ukazuje, že jsou vystavěny ve třech kruzích. Tento kruhový tvar je sám o sobě zajímavý. V symbolice posvátné geometrie je kruh tradičně spojován s principem božství. Tři kruhy jsou výrazem tří božských principů křesťanství: Otce, Syna a Ducha svatého. Na druhé straně číslo čtyři je výrazem pro zemi – hmotný svět – čtyři kouty vesmíru – čtyři živly. Jak jsme již poznamenali v kapitole druhé, čtverec – nebo kříž – vepsaný do kružnice představuje obě tyto ideje. Jde o kombinaci božského a materiálního, která patří k nejstarším a nejhlubokomyslnějším prvkům geometrické symboliky…“

 

záznam

foto: vlastní viz vizit-baltostrovy2b.webnode.cz/